divadelní představení

DIVADELNÍ PŘEDSTAVENÍ (kovářovští ochotníci, hra Pohádka od rybníka)

   I když v neděli 29. ledna bylo mrazivo a zima o sobě dala zase pořádně vědět, na příznivce ochotnického divadla byla krátká. Na divadlo do sálu místního kulturního domu přišly děti v doprovodu svých rodičů nebo prarodičů, přišli i ostatní dospělí. Představení s názvem Pohádka od rybníka přijeli do Zbelítova sehrát členové Divadelní společnosti Podkova Jihočeského folklorního souboru Kovářovan.   

Nápaditá scéna, kulisy, kostýmy, texty písní stejně jako herecké výkony diváky pobavily, rozesmály i vtáhly do děje. Námět, scénář i scénu vytvořili manželé Milan a Pavla Škochovi, hru zrežíroval Milan Škoch. Umění kovářovských ochotníků si přišla prohlédnout bezmála osmdesátka dětských a dospělých diváků. Téměř zaplnili hlediště a s napětím sledovali pohádkový příběh, jehož děj se odehrával přímo u rybníka. Ten měl v dědictví připadnout jedné ze tří sester Čiperových, která se o něj měla dobře starat. Amálie a Rozálie ale intrikovaly, uplácely a chtěly tak rybník získat pro sebe na úkor své sestry Josefíny. Ale tak jako v každé pohádce nakonec i tady dobro zvítězilo nad zlem a vše dobře dopadlo.

Závěrečná píseň společně zazpívaná herci i nápovědou však konec představení ještě neznamenala. K překvapení dospělých dostaly děti od herců drobné upomínkové dárky, pozvání prohlédnout si jeviště a s herci se vyfotit. Třeba s vodníkem Matějem Štikou, soudcem Emilem Plužným, rybářem Aloisem Karasem, paní Moudrou nebo některou ze tří sester Čiperových.

"Divadlo ve Zbelítově se naposledy hrálo snad někdy před třiceti léty", míní řada domácích, ale to kronikářka obce Ludmila Přibylová vyvrací. Uvádí, že před pěti léty vystoupili ve Zbelítově ochotníci z Nadějkova. Nicméně, snahou bylo takto trochu opět oživit kulturu ve vsi a snad se to i povedlo. Jenom škoda, že nepřišlo víc domácích, akce by tak nemusela končit mírným finančním deficitem. Všude přítomná inzerce a upoutávka dosáhla toho, že přijelo alespoň dost přespolních. Za neúčast domácích částečně mohla asi virová onemocnění, neštovice, ale i obyčejný nezájem.

foto a text / Eva Taterová