Kulturní akce

Den dětí - Čáry máry Ententýky

Čáry máry ententýky…

Divadelní představení nadělili zastupitelé obecního úřadu ve Zbelítově dětem jako dárek k jejich svátku. V sobotu 1. června, přesně na Den dětí, přizvali do sálu místního kulturního domu herce z pražského divadla Viola s pořadem Ententýky. Nenechalo si ho ujít přes třicet dětí s doprovodem svých rodičů.

Trojice herců Josef Hervert, Martin Rudovský a Radka Tesárková zhruba v hodinovém programu nenechali nikoho na pochybách, že je čeká veselé odpoledne. Český rok v básních, říkadlech, rozpočitadlech, písních a pohádkách českých básníků v lidovém nastudování – to je pořad Ententýky. Hravě a s barvitým humorem přibližuje lidové tradice, zvyky a obyčeje dle čtyř ročních období. Určen je předškolákům a mladším školním dětem, ale spolehlivě pobaví i dospělé diváky. Děti se postupně stávají součástí programu, s herci ochotně komunikují, spolupracují a události prožívají.

Sálem v sobotu zněly lidové písničky, hádanky i odpovědi na ně. Doplňovaly se konce říkadel a rčení, hrálo maňáskové divadlo O Červené Karkulce, četly pohádky. Mnozí se tak úplně poprvé dozvěděli, jak pejsek a kočička spolu myli podlahu a jak poté dopadli, proč nemá řízek ocas nebo třeba proč mají hodiny ručičky. Vyhrávalo se na varhany, bubínek, valchu nebo na dva obyčejné kamínky. Sálem i po jevišti se proháněla mohutná stonožka, kterou herci se všemi dětmi společně vytvořili. Veselé představení zakončili všichni společnou písničkou Čáry máry ententýky, pojedeme do Afriky, přidržte si čepice, hop a už jsme v Africe.

foto a text / Eva Taterová